Nejvýchodnější bod České Republiky


Zveme vás na nejvýchodnější místo České republiky ve Slezských Beskydech. Výlet je ideální spojit s návštěvou rázovité Hrčavy a trojmezím Česka, Polska a Slovenska. Přivítá vás tu malebná krajina s roztroušenými samotami, horskými políčky a pasoucími se stády ovcí. A ze sousedního Polska možná pocítíte i svěží závan exotického východu, který sem zasahuje společně s hřebeny karpatských hor. 


Nachází se na katastru obce Bukovec a je charakterizován těmito zeměpisnými souřadnicemi:
49° 33´ 02.10521"N (severní šířka)
18° 51´ 33.31399" E (východní délka)

Doporučená trasa
Mosty u Jablunkova - Gírová (červená), 4 km - Hrčava (červená, zelená, žlutá), 10 km - Trojmezí (žlutá), 12 km - Jaworzynka (zelená), 13 km - Bukovec, rašeliniště (žlutá, zelená), 17,5 km - nejvýchodnější bod ČR (naučná stezka), 18 km - Bukovec (neznačeno), 21 km.


Trojmezí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.Byl jsem zdeAktivitu navštívilo 157 lidí3/5 (156 hodnocení)

Na Trojmezí se stýkají hranice tří států: Česka, Polska a Slovenska. Trojmezní bod je nejnižším bodem polsko - české hranice a nachází se v korytě potoka. Od roku 1995 je toto místo označeno třemi žulovými monolity (český má nadmořskou výšku 555,04 m, polský 556,17 m a slovenský 557,61 m).


Prales Mionší

Jedná se o největší komplex přirozeného jedlobukového lesa karpatského typu na území ČR, v blízkosti obce Dolní Lomná. Najdeme zde mozaiku lesních porostů, menších lesních luk - tzv.polan, pramenisek a skalek. NPR Mionší je domovem asi 110 druhů obratlovců - z toho 73 druhů ptáků; druhové bohatství hub ji řadí mezi nejvýznamnější mykologické lokality u nás. Veřejnost má nyní možnost nahlédnout do okrajových partií tzv. pralesa Mionší díky naučné stezce Mionší vytvořené v roce 2005. Stezka představuje přírodovědné a historické pamětihodnosti této části Těšínských Beskyd. Tento skvost beskydské přírody patří mezi nejzachovalejší lesní komplexy v moravské části Západních Karpat. Proto je přísně chráněn jako národní přírodní rezervace a veřejností označován jako "prales".


restaurace POD Kympóm | rozvoz pizza Jablunkov, pizza Třinec, rozvoz Jablunkov, rozvoz jídla
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!